Xerrada Joshua – Migracions

Avui ens ha visitat a les aules de 1r i 2n d’ESO en Joshua Ogheneru Bumale, treballador, entrenador de futbol de l’escola i estudiant de periodisme.

Durant aquestes setmanes hem treballat els fenomens migratoris a l’assignatura de Valors Ètics. Després de veure la pel·lícula 14 Kilometres de Gerardo Olivares, on s’explica el dur camí de tres persones procedents del Níger i Malí que han de dur a terme per arribar a Europa a través de l’estret de Gibraltar, hem tingut el privilegi de comptar amb la presència de Joshua.

Ell ens ha explicat de primera mà els fenomens migratoris des del centre d’Àfrica cap a Europa des de la perspectiva de la seva pròpia història personal i ens ha ajudat a entendre millor i comprendre tot aquest fenomen social. Ha resultat una experiència molt enriquidora per a tot l’alumnat.

Si clicau damunt la imatge, accedireu a l’àlbum complet

“Seguiran vivint i seguiran morint, perquè la història ha demostrat que no hi cap mur capaç de contenir els somnis”

Rosa Montero

Comparteix aquesta entrada