TERTÚLIA DEL CLUB DE LECTURA

Aquest passat dijous, 19 de maig, el Club s’ha reunit per comentar la darrera novel·la de l’escriptor nord americà Paul Auster, Sunset Park. Durant la tertúlia destacàrem l’interès dels personatges creats per Auster, quatre “okupas” al voltant dels trenta anys, que representen molt bé els anys de crisi econòmica que vivim per tot arreu. Bing, el responsable de l’Hospital d’Objectes destruïts; Miles, destruït ell mateix per la responsabilitat de la mort del seu germanastre; Ellen, la pintora marcada per un avort, que recupera el seu primer i gran amor i Alice, la més intel·lectual, immersa en la seva tesi doctoral i en la seva lluita per la llibertat dels escriptors empresonats i maleïts a distints països del món. I la casa de Sunset Park on se troben i retroben fins que tot s’acaba . Les seves vides i el context cultural i econòmic que els envolta formen la trama d’un llibre molt interessant. Tanmateix, es feu evident que les lectores del Club no accepten massa bé una certa tendència a les digressions innecessàries de l’autor, que les feien perdre temps, quan el que volien era seguir els esdeveniments importants dels personatges.

L’acceptació d’aquesta novel·la ha estat considerable, entre els membres del Club, i per això la vos podem recomanar, si bé amb això de les recomanacions no hi creiem massa. En els propers dijous, molt pocs ja, tenim la intenció de reunir-nos per llegir poesia. Tot això si els exàmens i feines pendents ens ho permeten. Vos ho comunicarem en el moment oportú, i així sabreu quins poetes ens han interessat més. Fins aviat.

Comparteix aquesta entrada