• vertical(0)

Sortida de 1r d’ESO al Parc Natural de Mondragó

mmondragoDeclarat parc Natural des de 1992, i zona d’especial protecció per a les aus (1995),  Mondragó constitueix un dels espais amb més diversitat paisatgística: els boscos d’ullastre i pinar, els camps de conreu de secà, les savines litorals, l’estany dolç de s’Amarador i el salobrós de ses Fonts de n’Alis, la costa retallada amb zones rocoses i platges d’arena. També destaquen pel seu elevat interès etnològic les casetes de roter, les barraques de curucull, les parets seques, els avaradors, les torres de defensa, etc.
Els alumnes de 1r d’ESO, visitàrem el parc fent una ruta costanera fins a les Fonts de n’Alis, el torrent que desemboca a la mar i que forma un estany, on les característiques peculiars del lloc fan que hi hagi una vegetació i una fauna específica. Llavors arribarem fins a s’Amarador, on la platja es conserva en molt bon estat i el sistema dunar està en procés de regeneració.

Pitjau aquí per veure un àlbum de fotografies de la sortida.

Comparteix aquesta entrada