Robòtica sense ordinador, a FP Bàsica (notícia actualitzada amb un vídeo)

Amb els alumnes de FP Bàsica es va realitzar una activitat per iniciar-se en el món de la programació d’una manera molt pràctica i sense la intervenció de l’ordinador.

Es tractava de fer grups on hi havia dos programadors i un o dos robots, on els dos programadors tenien un petit conjunt d’instruccions per escriure un codi que doni com a resultat una torre de tassons. Mentre els programadors generen el codi, els robots estan a la sala de robòtica practicant, ja que no poden saber ni veure la torre que té el seu grup. Una vegada els programadors han finalitzat, ja pot venir el robot per executar el programa i veure si funciona.

Es tracta d’una activitat molt divertida i motivadora, que segurament un poc adaptada es podria realitzar a Primària. A més, aquesta activitat potencia  el pensament computacional i l’habilitat per resoldre problemes.

 

Podeu veure un petit vídeo a aquest enllaç.

Comparteix aquesta entrada