PROJECTE DE FOMENT DE LA LECTURA A SECUNDÀRIA EL POEMA DEL MES DE JUNY I INSTANTS DESPEDEIXEN EL CURS 2010-2011.

Des d’aquestes dues seccions volem acomiadar el curs amb un homenatge. Sabeu que enguany hem seleccionat els nostres poemes i les nostres novel·les amb motiu d’efemèrides, premis i esdeveniments d’aquest caire. Així que, ara que fa 20 anys de la seva mort, us volem deixar un poema i l’inici d’una novel·la de l’escriptora catalana Montserrat Roig (Barcelona, 1946-1991). Amb ella, amb les seves paraules, tancarem aquest curs i encetarem el proper, que precisament es proposa mostrar l’obra poètica i narrativa de les escriptores en llengua catalana més destacades. Montserrat Roig en fou una d’elles.

Narradora, periodista, llicenciada en Filologia Romànica per la Universitat de Barcelona, professora a les Universitats de Glasgow i Phoenix, pertany al grup d’escriptors catalans iniciats a finals del 60 del segle passat. Fou l’escriptora del compromís amb el feminisme i amb la cultura catalana. La seva producció va des de les seves col·laboracions a publicacions com Destino, Triunfo, Serra d’Or, L’Avui i El Periódico, a llibres de viatges, biografies i assaig. Com a narradora, són destacables Ramona adéu (1972), El temps de les cireres (1977) i L’hora violeta ((1980), novel·les que juntament amb els relats de Molta roba i poc sabó (1971), conformen la història literària de la petita burgesia de l’Eixample de Barcelona de quasi tot el segle XX.

Vet ací el nostre Poema del mes de juny:

MORT A RAVENSBRUCK

El camp era un glop de nit
lluny de tot i entre carenes.
La Carme s’està morint
el seu plany es perd per sempre.

El camp era un glop de nit
al nord fum, vers el sud cendres.
Així jo no vull morir
lluny els cels i les arbredes.

La Coloma que la sent
a poc a poc s’hi arrossega.
Diu mentre l’estreny ben fort
dolços mots a cau d’orella.

El camp era un glop de nit
lluny de tot i entre carenes
lluny de tot i entre carenes
lluny, lluny.

Montserrat Roig

Comparteix aquesta entrada