Participam a l’assemblea de medi ambient

Un dels objectius que encamina la línia pedagògica del Liceu és fomentar “un esperit positivament crític”, que capaciti els infants “a interpretar la nostra societat i que els motivi per a transformar-la” (Es Liceu, 2017). Per tant, l’aprenentatge s’enfoca des del respecte al nostre entorn natural. És per això, que aquest centre compta amb una comissió de medi ambient encarregada de gestionar i organitzar aquells esdeveniments que procuren el respecte i la cura del nostre entorn.

Enguany, un decàleg dedicat a les accions que promouen un bon ús dels nostres recursos guia l’aprenentatge d’hàbits adequats per a la sostenibilitat: procurar un ambient tranquil i relaxat, no malbaratar l’energia, etc. A més, des de la comissió s’han volgut conèixer les opinions i reflexions dels infants celebrant una assemblea a la qual un infant de cada grup ha estat el representant de les veus dels seus companys i companyes. De fet, cada aula era l’encarregada de parlar sobre un dels punts del decàleg, per exemple: reciclar sempre (eriçons) i cuidar el nostre entorn (busquerets). D’aquesta manera, a 5è d’EI hem començat a interioritzar aquests aprenentatges mitjançant converses, contes, dinàmiques, dibuixos, etc.

En definitiva, aprenem què és el respecte a la natura, respectant-la cada dia, dins l’escola.

Comparteix aquesta entrada