• vertical(0)
  • vertical(0)

Miquel Oliver, ex-alumne d’Es Liceu, forma part del grup d’investigació de la UIB que ha demostrat el Big Bang

Podeu veure les notícies i explicacions detallades a aquests tres enllaços:

Equip-UIB-participat-descobriment-gravitacionals_ARAIMA20160211_0230_57Entre el miler de científics, els únics de tot l’Estat que han participat en el projecte són físics de la Universitat de les Illes Balears (UIB). El moment del descobriment, al setembre, el va viure en viu i en directe, a Washington, l’estudiant de doctorat Miquel Oliver Almiñana: “Va ser un moment d’eufòria i també de confusió”. Com tots els participants del LIGO, havia de mossegar-se la llengua atenent a la clàusula de confidencialitat que tots signen quan entren al projecte. “Els primers dies em va costar molt, sobretot no dir-ho als meus pares”, diu el jove investigador, que amb 28 anys està fent el primer any de doctorat.

 

Comparteix aquesta entrada