La visita de n’Abde

La setmana passada les classes de 3r d’ESO varen rebre la visita de n’Abde. Immigrant marroquí que va venir a bé a explicar-nos com havia estat el seu procés d\’emigració des de què va sortir de la ciutat de Tànger, per començar tot un periple personal per països com Holanda, França i Espanya. En el nostre país va viure primer per Madrid, Barcelona i Màlaga fins que va arribar a la nostra illa fa uns deu anys i ara fa molt poc s’ha casat amb una mallorquina. Tots ens quedàrem impressionats quan ens va explicar que parlava cinc idiomes: francès, anglès, àrab, castellà i català. 

Els alumnnes acabaren la seva xerrada amb una sèrie de preguntes que n’Abde va respondre sense cap problema. Una d’aquesta va ser el per què sabia parlar català tan bé, pregunta que va contestar de la següent manera: “quan una persona arriba a una terra i aquesta li dóna per viure, el primer que ha de fer és aprendre la seva llengua i així, un, s’integra més ràpidament”. Aquest contacte l’hem d’agrair a En David Gómez, professor del departament de Ciències Socials, que abans de treballar amb nosaltres va estar treballant amb n’Abde.

Comparteix aquesta entrada