EL POEMA DEL MES DE FEBRER DÓNA ENTRADA A LES POETESSES DE LES ILLES. ANTONINA CANYELLES.

EL POEMA DEL MES DE FEBRER DÓNA ENTRADA A LES POETESSES DE LES ILLES. Ens estrenem amb ANTONINA CANYELLES (Palma, 1942). Dedicada a l’ensenyament de la llengua catalana al col·legi Pius XII, on també coordinava el grup de Teatre Infantil, formava part també del Moviment Escolta i Guiatge de Mallorca. El primer llibre el va publicar el 1980 amb el títol Quadern de conseqüències, Premi Marian Aguiló 1979 de les Festes de Pompeu Fabra. Llavors el seguiren Patchwork (1981), una carpeta de poemes il·lustrats, Piercing , D’estructura circular. Ha participat a distints festivals de poesia, recitals i altres esdeveniments literaris. El 2011 va sortir el llibre Putes i consentits, que és una antologia poètica.

Sembla que la seva relació amb la lectura i l’escriptura començà a partir d’una convalescència d’una tuberculosi. Cecili Buele va escriure el 2008 que Antonina Canyelles és “una d’aquelles poetesses mallorquines que, amb la seva veu catalana, sempre punyent i força suggeridora, -que evoca i provoca- aconsegueix d’arribar ben endins de qui la llegeix o l’escolta”.

Ella volia ser violinista

A la nostra secció vos oferim el poema Piercing.

PIERCING 

Menjaràs morena, no altres peixos.

Menjaràs arròs amb gramenera.

Beuràs aigua amb cabotins de la més bruta.

Et prohibiran trencar la c i geminar la ela.

A poc a poc perdràs la fesomia.

A poc a poc perdrà sonoritat la essa.

La be i la ve serà un tant se me’n dóna.

El so neutre es tancarà com una porta.

Acabaràs amb el cos ple d’autopistes!

Comparteix aquesta entrada