Competir compartint. Les cooperatives superen millor la crisi? “30 minuts” a TV3

 

Podeu veure el programa que es va emetre el passat dia 27 de gener aquí o aquí .

Les cooperatives de tot el món han celebrat aquest any passat, el 2012, l’Any Internacional amb la constatació que estan superant la crisi econòmica millor que les empreses mercantils.
Un estudi de la Confederació Internacional de Cooperatives amb dades de 23 països demostra que obtenen millors resultats econòmics, taxes d’ocupació i supervivència. S’explica per les característiques pròpies de les empreses cooperatives: implicació dels socis en la marxa de l’empresa, flexibilitat de sous i horaris i anticipació a l’hora de prendre mesures.
Catalunya ha tancat l’any amb més de 4.100 cooperatives, després de crear-se’n més de 140 de noves, la xifra més alta dels últims sis anys. Però també se’n van tancar més de 90. Les cooperatives catalanes viuen una mitjana de vuit anys, mentre que el conjunt de les empreses mercantils no superen els cinc anys.

 


També us volíem mostrar el documental que es va emetre al programa “Latituds” :

Cooperatives de Treball a Mondragón

 

 

Comparteix aquesta entrada